Den här produkten är garanterat äkta och stöds av vår enkla policy för returer och återbetalningar. Detaljer
Översikt
- Icke-dåsig
- Ibuprofen 200 mg Smärtstillande/febernedsättande medel (NSAID)
- Fenylefrin HCl 10 mg Avsvällande medel för näsan
- Nästäppa
- Sinustryck
- Svullnad i näsan
- Huvudvärk
- Feber
- Värk i kroppen
- En tablett dos
Använder:
Lindrar tillfälligt dessa symtom i samband med förkylning eller influensa:
- Huvudvärk
- Feber
- Sinustryck
- Nästäppa
- Mindre värk och smärta i kroppen
Minskar svullnad i näsgångarna.
Återställer tillfälligt friare andning genom näsan.
Specifikationer
- Tillgänglig sedan: 07-2023
-
Fraktvikt
0,04 kg
- Produktkod: AIL-19921
- UPC: 305730199216
- Förpackningens innehåll: 20 st
- Mått: 11,4 x 8,4 x 2,2 cm , 0,02 kg
Föreslagen användning
Ta inte mer än vad som anges.
Vuxna och barn 12 år och äldre:
- Ta 1 tablett var 4:e timme medan symtomen kvarstår.
- Använd inte mer än 6 tabletter under en 24-timmarsperiod om inte läkare har ordinerat det.
Barn under 12 år: Använd inte eftersom denna produkt innehåller för mycket medicin för barn under denna ålder.
Övriga ingredienser
| Fakta om läkemedel | |
| Aktiva ingredienser (i varje tablett) | Syfte |
| Ibuprofen 200 mg (NSAID)* Fenylefrin HCl 10 mg *icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel | Smärtstillande/febernedsättande medel Avsvällande i näsan |
| Inaktiva ingredienser | |
| Acesulfamkalium, konstgjord smak, karnaubavax, kolloidal kiseldioxid, majsstärkelse, kroskarmellosnatrium, glycerin, hypromellos, mjölksyra, lecitin, maltodextrin, medelkedjiga triglycerider, mikrokristallin cellulosa, farmaceutiskt bläck, polydextros, polyvinylalkohol, pregelatiniserad stärkelse, propylgallat, natriumlaurylsulfat, stearinsyra, stearinsyra, sukralos, syntetisk järnoxid, talk, titandioxid, triacetin, xantangummi. | |
Varningar
Allergivarning: Ibuprofen kan orsaka en allvarlig allergisk reaktion, särskilt hos personer som är allergiska mot aspirin.
Symtomen kan vara:
- nässelfeber
- svullnad i ansiktet
- astma (väsande andning)
- chock
- hud rodnande
- utslag
- Blåsor
Om en allergisk reaktion inträffar, sluta använda och sök medicinsk hjälp omedelbart.
Varning för blödning i magen: Denna produkt innehåller ett NSAID, som kan orsaka allvarlig blödning i magen. Chansen är större om du:
- är 60 år eller äldre
- har haft magsår eller blödningsproblem
- ta ett blodförtunnande (antikoagulantia) eller steroidläkemedel
- ta andra läkemedel som innehåller receptbelagda eller receptfria NSAID [acetylsalicylsyra, ibuprofen, naproxen eller andra]
- drick 3 eller fler alkoholhaltiga drycker varje dag när du använder denna produkt
- ta mer eller under en längre tid än vad som anges
Varning för hjärtinfarkt och stroke: NSAID, förutom acetylsalicylsyra, ökar risken för hjärtinfarkt, hjärtsvikt och stroke. Dessa kan vara dödliga. Risken är högre om du använder mer än vad som anges eller under längre tid än vad som anges.
Använd inte
- hos barn under 12 år eftersom denna produkt innehåller för mycket medicin för barn under denna ålder
- om du någon gång har haft en allergisk reaktion mot något annat smärtstillande/febernedsättande medel
- strax före eller efter en hjärtoperation
- om du nu tar en receptbelagd monoaminoxidashämmare (MAO-hämmare) (vissa läkemedel mot depression, psykiatriska eller känslomässiga tillstånd, eller Parkinsons sjukdom), eller i 2 veckor efter att du slutat med MAO-hämmaren. Om du inte vet om ditt receptbelagda läkemedel innehåller en MAO-hämmare, fråga en läkare eller apotekspersonal innan du tar denna produkt
Fråga läkare före användning om
- Varning för magblödning gäller dig
- du har problem eller allvarliga biverkningar av att du har tagit smärtstillande eller febernedsättande medel
- du tidigare har haft problem med magen, till exempel halsbränna
- du har högt blodtryck, hjärtsjukdom, levercirros, njursjukdom, astma, sköldkörtelsjukdom, diabetes, har svårt att urinera på grund av en förstorad prostatakörtel eller har haft en stroke
- du tar ett diuretikum
Fråga läkare eller apotekspersonal före användning om du ammar.
- under en läkares vård för något allvarligt tillstånd
- tar någon annan produkt som innehåller fenylefrin eller något annat avsvällande medel i näsan
- ta acetylsalicylsyra för hjärtinfarkt eller stroke, eftersom ibuprofen kan minska denna fördel med acetylsalicylsyra
- tar någon annan drog
När du använder den här produkten
- Ta med mat eller mjölk om magbesvär uppstår
Sluta använda och fråga en läkare om
- du upplever något av följande tecken på blödning i magen:
- känner dig svimfärdig
- kräks blod
- har blodig eller svart avföring
- har ont i magen som inte blir bättre
- du har symtom på hjärtproblem eller stroke:
- bröstsmärta
- Svårt att andas
- svaghet i en del eller sida av kroppen
- sluddrigt tal
- svullnad i benen
- smärtan blir värre eller varar i mer än 7 dagar
- febern förvärras eller varar i mer än 3 dagar
- nästäppa varar i mer än 7 dagar
- Symtomen fortsätter eller förvärras
- rodnad eller svullnad finns i det smärtsamma området
- du blir nervös, yr eller sömnlös
- eventuella nya symtom dyker upp
Om du är gravid eller ammar, fråga en sjukvårdspersonal före användning. Det är särskilt viktigt att inte använda ibuprofen i vecka 20 eller senare under graviditeten om det inte uttryckligen har ordinerats av en läkare eftersom det kan orsaka problem hos det ofödda barnet eller komplikationer under förlossningen.
Förvaras utom räckhåll för barn. I händelse av överdosering, sök medicinsk hjälp eller kontakta ett giftinformationscenter omedelbart.
- förvaras vid 20-25°C (68-77ºF). Undvik överdriven värme över 40°C (104ºF).
- Läs alla varningar och anvisningar före användning. Behåll kartongen.
Produktens insida är förseglad i plastblister med foliebaksida. Använd inte om plastblistret eller foliebarriären är trasig.
iHerb strävar efter att säkerställa att produktbilder och information är korrekta, men vissa förändringar i förpackning och/eller ingredienser kan vänta på att uppdateras på vår webbplats. Produkter kan därför ibland levereras i en alternativ förpackning, men vi garanterar alltid färskhet. Vi rekommenderar att du läser etiketter, varningar och anvisningar på alla produkter innan användning och inte enbart förlitar dig på informationen som tillhandahålls av iHerb. Den här webbplatsen har maskinöversatts som en service till våra kunder. iHerb lämnar inga garantier för att översättningarna är fullständiga eller felfria och ansvarar inte för eventuella översättningsfel eller utelämnanden.